Primavera P6 oldukça akıllı bir programlama yapısına sahip ancak kimin ne zaman ne iş yaptığını ya da ne zaman mola verilip hangi günlerin tatil olduğunu öğreneilmemiz için Primavera P6’da takvim verilerini işlememiz gerekiyor.

Primavera P6’da takvim olmadan, bir zaman çizelgesi oluşturamıyoruz. Primavera P6’nın takvim özelliklerini anlamak için bazı temel bilgileri şöyle sıralayabiliriz;

Takvimler projelere değil, aktivitelere atanır
Primavera P6’da her bir aktivite için ayrı bir takvim atandığından bir proje içinde birçok farklı takvim kullanabilme esnekliğini Primavera P6 bizlere sunuyor. Mesela mühendislik faaliyetleri Pazartesi- Cuma günleri 8 saat/gün devam ederken inşaat faaliyetlerinin tüm hafta 12 saat/gün olması çeşitliliğini Primavera P6’da kolayca işleyebiliriz. Büyük projelerde bu şekilde farklı takvimlerin kullanılması da yaygındır.

Eğer tüm projede aynı takvimi tüm aktivitelere atamak istiyorsak ‘Full-Down’ özelliğini kullanabiliriz.

Takvimler, birlikte çalışmak için 3 farklı zaman seviyesine sahiptir
  1. Günün saatleri
  2. Haftanın günleri
  3. Ay/Yıl günleri
Primavera P6’da takvim oluştururken bu kuralları takvime işleyebilirsiniz;
  • Günlük çalışma saatlerini ayarlayabilirsiniz.
Örneğin sabah 7’de iş başlayıp akşam 7’de bitecek şekilde düzenleyebilirsiniz.
  • Haftalık çalışılan ya da çalışılmayan günleri ayarlayabilirsiniz.
Mesela, Pazartesi’den Cuma’ya kadar çalışılıp Cumartesi ve Pazar günlerini tatil olarak ekleyebiliriz.
  • Yıl ve Ay içerisindeki tatil olan günleri ekleyebiliriz.
1 Ocak yılbaşı tatili gibi.

Primavera P6 takvimleri 2 çeşittir; aktivite ve kaynak takvimleri

Aktivite takvimleri en yaygın olanıdır ve buradaki söylediğimiz şeylerin birçoğu aktivite takvimleri içindir. Primavera P6 Kaynak takvimleri daha az kullanılır, ancak özel durumlarda, esasen aynı şekilde çalışır.
Örneğin, her iki haftada bir 2 saat boyunca bir bakım döngüsü gerektiren bir dozerin olduğunu düşünelim. Primavera P6’da özellikle dozer için kaynak kakvimi oluşturabilir ve bakım döngüsünü elde edebiliriz. Böylelikle Primavera’da dozerin bakım periyotlarını göz önünde bulundurarak çalışma planlamasını yapabiliriz. Bunu yapmak için, “Resource Dependent” adlı özel bir aktivite türü kullanmak zorunda kalırız. Zamanlamanın doğru şekilde ayarlanabilmesi için biraz daha fazla düzenleme yapmamız gerekir; bu yüzden kaynak takvimlerini kullanmak planlamacıların pek hoşuna gitmiyor.

Bir aktivite takvimini değiştirmek bazen çok fazla zaman kaybına yol açabilir

Bazen bir aktiviteye yeni bir takvim atamamız gerekebilir ve böyle bir değişiklik yapmak aktivitenin orijinal süresinin değişmesine neden olabilir.