Metraj ve Keşif Hizmetleri

Size destek olmaya bayılıyoruz! 😊

Metraj ve Keşif Süreçleri

Metrajın tam bir türkçe karşılığı yoktur. Metreden gelmektedir. Metre üzerinden ölçümü tarif eder. Zamanla metraj bir ölçüm alma şekli olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ihale, metraj, keşif, iş programı benzeri iş kollar birçok firma için sürekli kullandığı alanlar değildir. Özellikle ihale dosyası hazırlama ya da teklif sunulacağı zaman hızlıca metraj alınması gerekebilir. dosyalarından metraj almak ve keşif hazırlamak birçok firmanın hızlıca seçtiği yoldur.

Hızlı ve özensiz metraj hazırlamak bir
firmaya çok pahalıya mal olabilir

Artık günümüzde metraj çıkarma işlemini proje dosyaları üzerinden elde kocaman bir bakkal hesap makinesi ile yapmak detaylı metrajların hazırlanması önünde çok büyük bir engel. Hem bu kişi sürekli bu işi yapmadığı için hamlaşabiliyor hem de hiçbir yeri atlamaması gerektiği ve kendi içinde bunu bir modele ya da yazılıma oturtamadığı için hata yapabiliyor. Büyük kalemlerde yapılan bu yanlışlıklar ise proje maliyetlerimizin aşağıda ya da yukarıda çıkmasına neden olabiliyor. Revit üzerinden hazır metrajların %99'luk doğruluk oranıyla hızlıca alındığı günümüzde uzmanlaşma giderek artıyor.

Çalıştığımız firmalara önerimiz ise her işi o konuda uzman firmanın yapması düşünüldüğü kadar maliyetli olmadığı gibi büyük karlar sağlayabiliyor. Metraj hazırlayan firmalar tüm zamanlı olarak yalnızca o işle uğraşırken hem zamansal hem de doğruluk anlamında daha kesin bir sonuç elde ettiği su getirmez bir gerçektir.

Betonarme, Yol, İnce İşler, Kaba İşler, Mekanik, Elektrik birçok proje üzerinden metraj hazırlamamız ve keşif çıkarabilmemiz için bizden destek alabilirsiniz.

Kesin Hesap
Hizmetleri

Yapılan herhangi bir iş için, işin yaptığımız kadar tutarını almamızı sağlayan sistemin adı hakediştir. Hakediş farklı yollarla hesaplanır birim fiyat bazlı hesaplanan hakedişler olabildiği gibi, zamana bağlar, kullanıma bağlı ya da götürü bedel fiyatlarla hazırlanan hakedişler olabilir. Ayrıca malzeme ve işçilik ayrı hesaplanabildiği gibi toplu da hesaplanabilmektedir.

Kesin hesap özellikle iş bitiminde büyük önem arzetmektedir. Hem zaman olarak daralan proje hem de oldukça önemli bir konuda hatayı kaldıramaz. Biz de dilerseniz size uzmanlarımızdan oluşan kadromuzla kesin hesap hazırlama süreçlerinize yardımcı olabiliriz. Kesin hesap hazırlayan birçok kişi ya da kurumun metraj çıkarma fiyatları, keşif ve metraj fiyatları hesaplama işinin pahalı olduğunu sanabilir. Yanıldığınızı ispatlamamız için ilgili çalışanın size maliyetini, diğer giderlerini ve olası aksamaların oluşturacağı kötü sonuçları hesaba katabilirsiniz.

Mukayeseli Keşif
Hazırlanması

Mukayeseli keşif projede çoğu zaman problem teşkil edebilecek unsurların başında gelir. Yurt dışında ağırlıklı olarak claim olarak adlandırılır. Proje ihale sürecince verilen proje dosyası ya da talep dosyasının değişmesi üzerine yapım işlerinde iş artışı süreci yaşanır. Bu gibi durumlar özellikle işin hem bitiş tarihini ötelemekte hem de iş programından doğan maliyetlerin iş verenden talep edilmesi gerekmektedir. Yeni projenin veya duruma göre iş programı ile birlikte birleştirilerek iş verenden zaman ve maliyet talep eden uzman ve Ms Project, Oracle Primavera, Tilos Doğrusal Planlama, Asta Powerproject gibi çözümler üzerinde çalışabilen planlama mühendislerimizle iş programı hazırlama sürecince sizlere destek olabiliriz.

İlgili bir diğer konu için yazımızı inceleyebilirsiniz: İhale Dosyası ve Yaklaşık Hesap Maliyeti Çıkarma Hizmetleri.