BIM Danışmanlığı

Size destek olmaya bayılıyoruz! 😊

Bir yapının tüm
ihtiyaçlarını oluşturur.

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Danışmanlığı inşaat projenizin her aşamasında hem paydaşlarınızla aranızdaki etkileşimi arttırmak, hataları minimuma indirmek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak için oluşturalan BIM Metadolojisi için verilen hizmetlerin adıdır.

BIM Hakkında daha detaylı bilgi almak için En Basit Şekliyle BIM Nedir, Ne Değildir? Adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hangi Aşamada Kullanılır?

Planlama, Konsept Dizayn, Detay ve Uygulama Çizimleri, Analiz, Dokümantasyon, Üretim, İnşaat, Lojistik, Operasyonel Bakım, Söküm, Rönevasyon aşamalarının tamamında birbirini tekrar edebilecek şekilde ya da bağımsız olarak kullanılabilir.

BIM'in Maliyeti

BIM uygulamak sizin için oldukça ucuza mal olmaktadır gibi bir söylemde ne yazık ki bulunamıyorum. Yeni yazılımların satın alınması, ilgili eğitimlerin alınması, yeni değişikliğin tüm şirket kültürüne oturtulması ayrıca bir maliyet fakat projelendirme süreçleri ister istemez çok katmanlı ve birçok paydaşın anlık proje değişiklileri yaptığı bir yapıya evrildiğimiz için BIM bir lüks değil zorunluluk.

BIM Danışmanlığı
Süreçlerimiz

Revit'de çizimlerinize üçüncü boyut katarak, kaynak ve maliyet parametrelerinizin girilmesinden olası tüm değişiklikler planlarınızı nasıl değiştiriyor, ne kadar zamanınız kaldı, ne kadar para harcadınız gibi soruların yanıtlarını yazılımlarla bulmak için sizlere yardımcı oluyoruz.

BIM Danışmanlığı süreçleriniz için dilerseniz yerinde tam ya da yarı zamanlı personel ya da personelleri size temin ediyoruz ya da dilerseniz proje bazlı tüm ihtiyaçlarınızda sizlere destek oluyoruz.

BIM Bize Ne
Fayda Sağlıyor?

  • Artık tüm disiplinler aynı proje üzerinde çalışabilecek alt yapıya sahip oluyor.
  • Projeyi çizdikten sonra diğer kişiye atmak yerine aynı sistemde çalıştığımız için hem zaman hem de iletişim problemlerinin önüne geçiyoruz.
  • Proje dosyalarımız, bu dosyaların revizeleri düzenli bir şekilde dokümante edilebiliyor.
  • Olası tüm değişikliklerin maliyet, kaynak, zaman gibi birçok parametrede ne tarz değişiklikler sağladığı gösterilebiliniyor.
  • Tekrar tekrar farklı disiplinlerin çizdiği aynı çizimlere gerek kalmıyor.
  • Metraj Listeleri, Planlar, Detaylar, Kesitler, Cepheler, Zaman Similasyonları gibi birçok parametre otomatik hesaplanıyor.

Hayır bir metadolojidir. Metadolojiyi gerçekleştirmek için birçok farklı çeşit yazılım bulunmaktadır. Önemli olan sizin BIM adı altında hangi problemlerinizi çözmeyi hedeflediğinizdir.

BIM ile ilgili İTÜ’de Mimar Sinan Üniversite’sinde eğitimler bulunmakta. Fakat dilenirse uygulamaya dönük BIM Eğitimlerini danışmanlarımızla verebiliyoruz.

Zamana bağlı değişiklikleri kalem kalem görmek istiyorsanız Primavera, Ms Project benzeri çözümleri BIM süreçlerine dahil etmeniz sağlıklı olacaktır. Hal böyle olunca 3 ay sonra nerede olmam gerekiyor gözümle tüm aktiviteleri görmek istiyorum ya da şu an görsel olarak nerede olmam gerekiyordu ama aslında şu an neredeyim gibi soruları yapının görsel hali üzerinde gözlemleyebilirsiniz.