Ms Project Raporlar menüsüne tıkladığımızda, alttaki ki resimle 2 numaralı alanda gördüğümüz gibi Ms Project’in bizler için hazırlamış olduğu hazır rapor şablonlarını görebiliriz.6 ana başlıkta toplanmıştır.

Ms Project Raporlar

Panolar: Projenin özeti halinde ki raporları bize sunmaktadır.

Kaynaklar: Kaynaklarımızla alakalı genel bir durumu veya fazla yüklenilmiş kaynakların raporunu çekmemizi sağlar.

Maliyetler: En çok kullanılan rapor tipidir ve projenin mali verilerini gözler önüne serer.Nakit Akışı, Kazanılmış Değer Analizi gibi rapor olanakları sunar.

Sürüyor: Geciken aktiviteler, kritik görevler, kilometre taşları hakkında bilgiler sunar.

Özel: Kendi raporumuzu oluşturmamızı sağlar.

Örnek olarak kendi raporumuzu oluşturalım. Bunun mantığını kavradığımızda hazır raporları da daha etkin kullanabiliriz böylelikle.

 

Ms Project Tablo

Rapor menüsünden Yeni Rapor – Boş seçeneğini seçtiğimizde önümüze boş bir rapor ekranı gelecek.Oraya raporumuzda istediğimizde eklentiyi ekleyebiliriz.Tablo ekleyelim ve bu tablonun öncelikle kırılıma karar vermek için Anahat Düzeyi’nden uygun kırılımı seçelim.Eğer alan listesi çıkmamış ise Tablonun üstüne bir kere tıklamak veya alternatif olarak sağ tıklayıp Alan Listesini Göster dememiz yukarıda ki resimde sağda ki alanı bize getirecektir.Tablomuza istediğimiz verileri Alanları Seç bölümünden işaretleyebilir, filtre seçeneğinden istediğimiz aralıkları seçebilir, gruplama ölçütünden ise tabloda ki verileri gruplandırabiliriz.