Ms Project Nedir?

Microsoft’un proje yönetimi çözümü olan Ms Project iş programı, zaman ve kaynak yönetimi için özelleşmiş bir yazılımdır. Özellikle excel kullanma rahatlığında olduğu için ve ofis çözümleri hayatın her yerinde bulunduğu için dünyanın en çok kullanılan proje yönetim çözümüdür diyebiliriz.

Ms Project’in Ürün Ailesi

Ms Project ilk etapta standart ve professional sürüm olarak ikiye ayrılıyordu. Buradaki ayrımı belirleyen ise yazılım üzerinden farklı kişilerin aynı dosyalar üzerinde çalışıp çalışmayacağıydı. Yazılımın vereceği iş programı üzerinde 1 kişi çalışacaksa standart sürüm kullanılması daha işlevselken proje yönetimine farklı isterler katıldığında professional sürümünü kullanmak daha mantıklı oluyordu.

Ms Project Online

Sonraki yıllarda Microsoft yüzünü biraz daha agile süreçlere kaydırdı. Yazılımı online bir platforma taşıyarak içine akış formaları oluşturabileceğiniz arayüzler ekledi. Hal böyle olunca Ms project projeler için bir iş programı çözümünün ötesinde küçük bir ERP sürümüne dönüştü diyebiliriz.

Ms Project Online

Ms Project hangi sektörlerler, departmanlarda ve iş kollarında kullanılıyor?

Aslında çok geniş bir kullanım alanı var. İş programı artık dünyanın her yerinde kullanılıyor. Özellikle IT departmanları iş programlarını sıklıkla Ms Project’de kullanıyor. Tanıdığı kolaylıklar hızlıca iş programı yapılması istendiğinde onu mantıklı bir araç haline getiriyor.

İnşaat, Üretim, IT, Bankacılık, Lojistik, Ar-Ge gibi birçok sektör Proje Yönetimi, Satınalma, Teknik Ofis, Planlama, Risk Yönetimi, Bütçe Yönetimi, Sözleşme gibi birçok departman ve sektörde aktif olarak kullanılıyor.

Ms Project Tablo

Ms Project’in Alternatifi Var Mıdır?

Benzeri programlar nedir?

Bu sorunun direkt bir cevabı yok. Eğer iş programı yapmaksa amaç özellikle inşaat sektöründe Primavera ve Asta Powerproject iki büyük rakibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bazen amaç işleri yönetmek, performansı yükseltmek de olabiliyor o zaman muadil çözümlere Trello gibi Wunderlist gibi Süreç ve iş yönetimi çözümlerine bakmak gerekiyor.

Primavera mı Ms Project mi?

Özellikle planlamacıların daha çok başvurduğu bu soru daha aslında aradığın şeye göre değişiyor.

Şahsi görüşüm hızlı ve kolay bir şekilde iş programı hazırlamak gerektiğinde ve yalın bir yönetim isterlerinizi karşıladığında doğru çözüm Ms Project’dir. Fakat daha kapsamlı bir planlama ile daha detaylı analizler yapmak istiyorsanız o zaman Primavera doğru tercih olacaktır.

Ms Project

Ms Project kullanımı zor mudur?

Bence kesinlikle değildir. Özellikle pek çok ofis kullanıcısının aşina olduğu bir arayüz var. Kopyala yapıştır ile tüm ofis çözümleriyle entegre de çalışabiliyorsunuz.

Ms Project eğitimi için ne önerirsiniz?

İlk etapta bence önemli olan konu yazılımın operatörlüğünü öğrenmekten ziyade yazılımın proje yönetimi ve planlamada nasıl kullanıldığını kavrayabilmektedir. İlk kısım için Youtube ve Udemy’deki birçok online eğitim bence sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. İkinci kısım yani işinizde nasıl kullanılacağını, uygulamadaki örnekleri ve tüyoları öğrenmek için ise kendi Ms project eğitimi içeriğimizi sizin için öneriyoruz.

Ms Project kullanmayı dönemsel düşünüyor ya da bunun için şirketinizden bir kişiyi konumlamak istemiyor dışardan hizmet almayı düşünüyorsanız Ms Project Danışmanlığı sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.