Primavera programını duymayan kalmamıştır. Kafanızda oluşabilecek tüm soru işaretlerini tek bir yazı altında topladık. Keyifli okumalar.

1. Primavera Nedir?

Primavera zaman, kaynak, maliyet, süreç ve risklerinizi tek yazılım altında yönetmenize imkan sağlayan bir çözüm. 1983 yılında Primavera Systems tarafından hayata geçirilen yazılım 2008 yılında dünya devi Oracle tarafından satın alınıyor.
Aslında Oracle bu ürünü satın aldıktan sonra bir ürün grubuna çeviriyor zamanla. Türkiye’de kullanıcıların Primavera diye seslendiği yazılım ise bu ürün ailesinin en çok kullanılan çözümü olan Oracle Primavera P6.

Oracle

2. En çok kullanılan Primavera ürün ailesi yazılımları nelerdir?

Primavera Primavera P6 Project Managemenet

Nanı değer en çok kullanılan çözüm Primavera P6 ya da baş harflerinin kısaltılmasıyla PPM. P6 kısaca projenizi yönetmenizi sağlıyor. Bu yazılımın en fazla tercih edilmesinin nedeni Türkiye’de planlama işi genelde bir kişi üzerinden ilerliyor. Bu bir kişi projeyi hem planlıyor, hem bütçelerini sisteme giriyor hem de ilerlemeleri giriyor. Daha çok planlama mühendislerinin kullandığı bir çözüm. Farklı projeleri aynı anda yönetmek için kullanılmıyor. Planlama mühendisleri daha çok 1 projenin planlama tarafında isterlerini karşılamak için p6 kullanıyor.

Oracle Primavera Danışmanlığı

Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management

Peki projeler fazla sayıda ise ya da projeler ile 1’den fazla kişi ilgilenecekse ne yapmak lazım? O zaman yine PPM gibi baş harflerinin kısaltılmasıyla isimlendirilen yazılım karşımıza çıkıyor. EPPM portfolyo yönetimini ve çoklu paydaşları sisteme dahil ediyor. Diyelim 1’den fazla kişi şirketinizde Primavera kullanacak. Direkt yönetmesi de gerekmiyor 1 kişi planlayacakken Proje Müdürü’de projenin nasıl gittiğine bakmak isteyebilir. Eğer PPM kullanılsaydı projenin çıktısı hazırlanır ve ilgili diğer kişiye yollanırdı ama EPPM’de durum daha farklı. Kullanıcılar online bir ortamda sisteme bağlanıp projelerin durumlarını anlık izleyebilirler. Peki yazılım PPM’den çok fazla farklılık gösteriyor mu sorusu akıllara gelebilir? Hayır temelde PPM her zaman baki. Bunun üzerinde online bir arayüz ekleniyor ve EPPM oluşuyor. Yani alacağınız olası bir eğitimin %95’i PPM üzerine %5’i EPPM üzerine oluyor.

Primavera
Primavera

Primavera Unifier

Primavera ailesinin hamur çözümü. Hamur çözümü ifadesini ben çok beğeniyorum çünkü unifier bir hamur gibi ve şekil vermek istediğiniz hala girmeye müsait. Akışlar oluşturabiliyor, maliyetlerinizi yönetebiliyor, doküman ve anlaşmalarınızı saklayabiliyorsunuz.

Primavera Risk Analysis

Ölçemezsek yönetemeyiz. Bu kavram risk analizi için olmazsa olmaz. Eğer risklerimizi ölçmezsek ve olası sonuçlarını planlamazsak hazırlıksız yakalanabiliriz. Risk Analizi geniş bir kavram bazı metodolojilere göre yapılıyor. Risk Analizinde kullanıcılar ağırlıklı olarak Monte Carlo Simülasyonu kullanıyorlar. Özellikle büyük çaplı projelerde bir risk analizi metodolojisi zorunlu tutuluyor. Riskleri excel’de tutmak ise çoğu zaman hem işlevsiz hem de gereksiz bir iş yükü. Risk Analysis ise hem iş yükünü azaltıyor. Hem de size girdilerinize göre çözümler sunuyor.

Primavera Analytics

Proje yönetim çözümleri sürekli girdilerin olduğu yazılımlardan oluşuyor. Girdilerin çıktıları ise genellikle bu tarz çözümlerde hazır rapor formatları ile görülebiliyor. Peki birçok girdiyi raporlamak istediğimizde ve hazır raporlar işimizi görmediğinde ne yapabiliriz? Bu gibi bi sorunun iki çözümü var. Çözümlerden ilki her yerde kendini gösteren excel. Projelerin çıktısı alınıyor ve talebe göre özelleştiriliyor. Bu kötüdür diyemem ama kısa vadeli bir çözümdür diyebilirim. Analytics ise farklı datalardan talep ettiğimiz raporların oluşmasını sağlıyor.

4. Primavera öğrenmek zor mu?

Primavera kolay bir çözüm değil. Zaten hiçbir zaman bununla ilgili bir marketing çalışması yapmadığını da göreceksiniz. Kolay çözüm arıyorsak onun için doğru adres kesinlikle Ms Project olacaktır. Ama Primavera’nın çıktıları Ms Project’e göre kimi projeler için daha doyurucu olabiliyor. Günün sonunda kolay değil desek de çözümü bizim gibi normal insanlar kullansın diye yapıldığı düşünüldüğünde çok korkmamak lazım.

5. Primavera eğitimi nereden alınır?

Eğitim alabileceğiniz birçok kurum var. Bunu bir kurs şeklinde dışarıya açık olarak veren organizasyonlar da mevcut. Burada sorgulamanız gereken şey ise şu. Siz yazılımı operatörlüğünü mü öğrenmek istiyorsunuz? Yoksa iyi bir planlama ile projelerinizi yönetmeyi mi öğrenmek istiyorsunuz?
Eğer planlama konusunda kendinize güveniyor ama yalnızca yazılımı bilmediğinizi düşünüyorsanız herhangi bir kurum ya da kaynak sorularınıza cevap verecektir.
Eğer sektörde bu çözümlerin nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız, planlama mühendislerinden ders almak daha sağlıklı. Bu aşamada muhakkak görüştüğünüz kurumun danışmanlık faaliyetleri olup olmadığını da öğrenmekte fayda var.

 6. Kendim nasıl öğrenebilirim? Ders notları var mıdır?

   • Eğer ingilizce’niz iyiyse Udemy’deki kurslara muhakkak göz atmanızı öneririm.
   • Ders notları için biz size son zamanlarda çıkan Deniz Aşar Bey’in kitabını öneriyoruz.
   • Ayrıca web sitemizde yer verdiğimiz blogumuzu da inceleyebilirsiniz.
   • Bizim eğitim vermemizi isterseniz ise primavera eğitim sayfamıza göz atabilirsiniz.

7. Primavera Fiyatı nedir?

Hangi lisans istediğinize ve lisans tipinize göre değişkenlik göstermekle beraber lisanslama genel olarak şu şekilde yapılır. Primavera P6 PPM dediğimiz klasik çözüm 2.500 USD ve Bakım bedeli talep edilir bakım bedeli lisans bedelinin %22’si kadardır. Yani 1 lisans almak istediğinizde 3.050 USD ödemeniz gerekecektir. Bu miktarlar EPPM’de ise 2.750 USD + Bakım şeklindedir. O da 3.355 USD’ye tekabül ediyor. Bu fiyatlar liste fiyatlarıdır. Satın alınmak istediğinde adete göre satışında bulunan firmalar bu miktarlardan iskonto yapabilirler. Siz de oracle’ın yayınladığı fiyat listesine linkten bakabilirsiniz.

oracle primavera danışmanlığı

8. Öğrenci ya da deneme sürümü var mı?

Ne yazık ki yok. Oracle etik lisanslama modeli ile çalışıyor. Eğer bir eğitim kurumu iseniz bize ulaşırsanız Oracle ile lisansları kullanabilmeniz içni görüşmeleri yapabiliriz.

9. Nasıl kurabilirim?

Özellikle bir database kurulumu yapacaksanız. Kolay bir yolla hızlıca kurmanız mümkün. Buradaki önemli nokta ise kurulumda Database seçimi kısmına Standalone seçmeniz. o şekide devam ederseniz bir sorunla karşılaşmazsınız. Standalone database modeli biraz sağlıksız olduğunu patlama ihtimali olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu modeli özellikle kısa vadeli bir kullanım olacaksa ya da eğitim alacaksanız öneririm.

10. Örnek projelere nasıl ulaşabilirim?

Yazılımın için birçok sample proje mevcut. Genel hatlarıyla öğrenmek istediğinizde sample projeler muhakkak sizin talebinize karşılık verecektir. Ama daha niş bir proje arayışı içindeyseniz bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz.

11. İş ilanlarına nereden ulaşabilirim?

Proje yönetim çözümleri sektörde oldukça niş kalabiliyor.. Klasik olarak bazen Kariyer.net ya da LinkedIN’deki ilanlar yetersiz kalabiliyor. Eğer bu tarz iş portalları size destek olmadıysa bize CV’nizi iletebilirseniz biz bizden CV talep eden kurumlar için CV’nizi paylaşabiliriz.

Bonus Soru: Danışmanlık almamıza gerek var mı? 

Bu soruya aslında ilk cevabı sizin vermeniz daha doğru. Eğer projenizde yönetmeniz gereken bir alan yoksa ya da her şey yolunda gidiyorsa bizce yok. Fakat projelerinizde zamanınızı daha iyi yönetmek, maliyet ve kaynaklarınızın durumlarını görüntülemek istiyorsanız o zaman sizin için mantıklı bir seçenek olabilir. Ayrıca bazı durumlarda iş veren firmalar da sizin performansınızı ölçmek için sizden iş planı talep edebiliyor. Projelerinizde planlama yapmak ya da bir ihale için planlama danışmanlığı almak istiyor ama nitelikli personel bulunduramıyorsanız primavera danışmanlığı sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.