Ms project takvim (calendar) ayarları özellikle projenin başında birçok kişinin genelde atladığı bunun için de sonrasında sıkıntı yaşadığı konuların başında geliyor.

Microsoft Project Calendar
Ms Project Takvim

Öncelikle proje takvimini ayarlayarak işe başlayabiliriz. Proje takviminin ayarlanabilmesi için Proje menüsü tıklanır ve Çalışma Zamanını Değiştir seçilerek iletişim kutusu açılır.

Ms Project Calendar
Microsoft Project Takvim

Takvim başlangıçta hafta içi 5 gün sabah 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 günlük 8 saat çalışma zamanı, hafta sonu da 2 gün tatil olarak ayarlanmıştır.Kendi takvimimiz için altta Çalışma Haftaları menüsüne tıklayarak Varsayılan satırına çift tıklayarak açılan pencereden kendi takvimimiz için günün hangi saatlerinde çalışılacağını ve haftalık kaç çalışma günü olacağını belirleyebiliriz.

Calendar Expectation

Takvimde özel bir tatil ya da kısmi çalışma durum girmek istediğiniz gün aralığını belirledikten sonra details’e tıklanarak detaylı bir takvim ayarlaması yapılabilir. Recurrence Pattern yinelenen aktivite gibi çalışır.

Calendar Work Weeks

Çalışılacak saatleri belirtmek için yine takvim ayarlarında Work Weeks tabına tıklanır Exceptions’ın aksine spesifik bir tarih girmeden Details kısmı bu sefer aktiftir. Tıklayarak özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz.