TILOS Nedir?

TILOS zaman ve mesafeyi tek bir grafik görünümde birleştiren doğrusal projeleri yönetmeniz için kullanılan bir yazılımdır. Almanya'da kurulan ve geliştirilen TILOS sonraki yıllarda Trimble firması tarafından satın alınmıştır.

Hangi Sektörlerde ve Firmalar Tarafında Kullanılıyor?

  • Otoyol İnşaatı: TILOS, her ölçekte yol projeleri için kapsamlı bir planlama aracıdır. Türkiye'de Kuzey Marmara Otoyolu ve İzmir - İstanbul Otoyolu projelerinde kullanılmıştır.
  • Boru Hattı Projeleri: Boru Hattının inşaası, ekipmanların hareketleri, arazi üzerindeki çalışmalar, yer altı faaliyetleri gibi kısımlar TILOS'da yönetilebilir. Türkiye'nin en büyük boru hattı projelerinden olan TANAP Projesinde TILOS kullanılmıştır.
  • Demiryolu İnşaatı: TILOS, planlamacıların günlük çalışmalarında onlara yardımcı olmak ve demiryolu inşaası için gerekli altyapıya ve taslaklara sahiptir. Türkiye'de Üsküdar - Çekmeköy Metrosu, Kabataş - Mecidiyeköy Metrosu gibi birçok metro projesinde kullanılmaktadır. Ayrıca Metro ve demiryolu projeleri ihalelerinde de iş programı teslimi için talep edilmektedir.
  • Tünel İnşaat: TILOS, planlamada daha fazla veri sunmayı amaçlarken tünel mühendisleri için de bir dizi özellik sunmaktadır. Türkiye'de  Marmaray, Avrasyaray projelerinde kullanılmıştır.

TILOS

Diğer Planlama Çözümlerinden Farklı Nedir?

Primavera, Ms Project, Asta Powerproject benzeri çözümler km insini kendi içlerinde barındırmazlar. Hal böyle olunca bir yol projenide ilgili yazılımları kullandığımızda hangi km'de hangi işlerim var sorusunu cevabını kolaylıkla alamayız. TILOS'da ise aktiviteler için uzunluk atayabileceğimizde hangi km'lerde hangi işlerimizin olduğunu ve buna benzer birçok türev sorunun yanıtını alabiliriz.

TILOS'u Nasıl Öğrenebilirim?

Gerek Türkiye'de gerekse de dünyada TILOS yaygın bir kullanım ağı olsa da çok niş bir alanda faaliyet göstermektedir.  Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için TILOS Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca TILOS projeleriniz için öğrenmeye vaktinizin olmadığı ya da güvenilir ellere teslim etmek istediğiniz durumlarda danışmanlarımızla size destek olabiliriz. Danışmanlık sayfamız hakkında bilgi almak için TILOS Danışmanlığı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

TILOS Kullanmak İçin 5 Neden

  • Doğrusal planlama ile mesafeyi iş programı ile birleştirerek projelerinize yeni bir boyut katın.
  • Tüm projeyi tek bir sayfa çıktısına sığdırarak projeleriniz hangi km’lerinde hangi işlerin olduğunu tek bir sayfaya bakarak değerlendirin.
  • Doğrusal planlama ile ilgili altlıkları ile TILOS benzer proje deneyimleri ile performansınızı arttırın.
  • Primavera, Ms Project ve Asta Powerproject gibi yazılımlarla birlikte çalışarak hem iş programınızı hem doğrusal planlamanızı eş zamanlı yürütün.
  • Birçok lisans seçeceği ve planlamaya getirdiği yetenekler ile TILOS ile lisans maliyetlerinizi kısa zamanda çıkarın.

Lisans Türleri

Windows işletim sistemi ile çalışan Standalone lisans bir bilgisayara kurulur. Gölümü bir lisanstır.

“Taşınabilir lisans” olarak da geçer. USB içine kurulan lisans USB’nin takılabildiği minimum gereksinimleri sağlayan herhangi bir Windows işletim sisteminde çalışabilir. USB takılıyken çözüm kullanılan, TILOS iş programı okunabilirken usb çıkarıldığında yazılım çalışmamaktadır. Bu şekilde aynı USB ile birden fazla kişinin yazılımı kullanması sağlanabilir.

Yazılım, herkesin erişebileceği kurularak bir merkezi yapı kurulur. Ağa bağlanan kişisel yazılımı kullanabilir. Lisanslama adeti aynı anda yazılımı kullanmasını istediğiniz kişi sayısı düşünülerek hesaplanmalıdır.

 

Bir lisansa erişmesi gereken kullanıcıların adları, herkesin erişebileceği bir klasörde paylaşılan bir listede derlenmesi gerekir. Yazılım sadece listelenen adaylardan biri tarafından kullanılabilir, ancak liste düzenlenebilir.

TILOS şu anda şu on dilde mevcuttur: Türçe’nin de bulunduğu bir dil grubundan ayrıca Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Korece, Lehçe, Rusça, İspanyolca bulunmaktadır.