ISETIA

Proje Yönetiminin Kolay Yolu

ISETIA Sofware

ISETIA Polonya merkezli olarak kurulan proje yönetimini kolay hale getirmeyi amaçlayan bir proje yönetimi yazılımıdır. Doküman Yönetimi başta olmak olmak üzere Akış Yönetimi, Kanban Board, Risk Yönetimi, Problem Yönetimi, Task Yönetimi gibi konularda hizmet veren online bir platformdur.
Ayrıca platform Primavera, Asta Powerproject, Ms Project gibi çözümlerle de entegre çalışabilmesiyle de rakiplerinden ayrılmaktadır.

Proje yönetim çözümleri arasında en iyi kullanıcı deneyimi ve yükselen değer ödülleri de bulunan ISETIA'yı yakından tanımak için bize ulaşın!

ISETIA BIM

ISETIA içinde yer alan viewer ve ilave bir yazılım olarak çalışan ISETIA BIM çözümü ile IFC Modellerinizi rahatlıkla 3 boyutlu olarak görüntüleyebilmenize imkan sağlar. Ayrıca IFC modelinin üzerinde metraj, maliyet gibi bilgileri de yine aynı platform üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Notlar

Hazırladığımız case'ler ve proje yönetimi notlarımızı fırsat buldukça blogumuzda paylaşıyoruz.

ISETIA İle Neler Yapabilirsiniz?

ISETIA Document Management

Özelleştirilebilir kolay arayüzü doküman yönetimini projelerde kolay hale getirebilir ve online olarak dosyalarınızı rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz programın kullanıcılarıyla veya dışardan talep ettiğiniz paydaşlarınlarınızla dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte dosya geçmişini kontrol edebilir, versiyonlar arası karşılaştırmaları da rahatlıkla yapabilirsiniz.

ISETIA ile tüm onay süreçlerinizi dijtalleştirebilirsiniz. Dosyaya ya da işe verilen onay sonrası şu kişiye mail gitsin ilgili kişi sistem üzerinden notlarını yazsın ve süreci onaylasın ya da geri yollasın gibi birçok akışı program içinde kolaylıkla yönetilebilir.

Satınalmadan, Tesis Yönetimine, IT SLA Yönetiminden, Kalite Kontrole tüm iş akışlarına kolaylıkla implemente edilebilir.

Projelerinizde paydaşlarınızın girmesi gereken sıralı verilerinizi ISETIA ile rahatlıkla dijitalleştirebilir ve veri giriş süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

ISETIA Kullanmak İçin 5 Sebep!

  1. Hem proje yönetiminde, doküman yönetimine kadar birçok sürecinizi içinde barındıran komple bir platformdur.
  2. Kanban Board ile süreçlerinizi daha çevik bir hale getirebilirsiniz.
  3. Kolay özelleştirilebilir bir iş yapınıza uygun halde özelleştirilebilir.
  4. Online olarak kullanabileceğiniz bir çözümdür. Bulunduğunuz her yerden her anda tüm süreçlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.
  5. Kullanıcı dostu bir çözümdür. Hızlıca sisteme adapte olup yazılımı kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bize mail ile ulaşabilirsiniz. Kısa sürece sizlere dönüş yapacağız..

Size özel yapacağımız toplantılarla iş akışlarınızı çözüm üzerinde nasıl gösterebileceğinizi kendi iş verilerinizle canlı bir demo üzerinden gösterebiliriz.